Na úvod trochu čísel… České domácnosti zaplatí napřesrok za elektřinu okolo 300 miliard navíc. Podle odhadů tak v roce 2023 průměrná rodina, žijící v bytě s obvyklou spotřebou 2,5 MWh ročně, zaplatí o 15 až 20 tisíc více než loni. A pokud bydlíte v rodinném domku s elektrickým topením, můžete zaplati navíc i více než 100 tisíc Kč (záleží na celkové spotřebě). S takovými vyhlídkami do budoucnosti doporučujeme začít uvažovat o tom, jak pořídit elektřinu levněji co nejdříve.
Důvody, proč si pořídit fotovoltaickou elektrárnu:
- Zvýšíte svou nezávislost na dodavateli elektřiny a v dlouhodobém horizontu ušetříte peníze za účty za elektřinu.
- Šetříte životní prostředí. Energie vyrobená ze slunce je 100% čistá. Fotovoltaické panely i střídače jsou kompletně recyklovatelné, jejich likvidaci máte předplacenou v recyklačním fondu stejně jako u běžných elektrospotřebičů.
- Na fotovoltaickou elektrárnu můžete čerpat státní dotaci Nová zelená úsporám v hodnotě až 205 tisíc Kč + dalších až 70 tisíc Kč, pokud s ní pořídíte i nabíječku elektromobilu. V rozvojových regionech dosáhnete na dotaci až o 26 tisíc Kč vyšší.
- Je to řešení na celý život. Fotovoltaické panely vydrží 35 let a více, střídače okolo 15 let a baterie 15 let. U výrobců bývá záruka na jednotlivé komponenty menší, je to ale z toho důvodu, že se efektivita produktů v průběhu let postupně snižuje.
- Jakmile je fotovoltaika nainstalovaná, nevyžaduje od vás prakticky žádnou údržbu.
- V případě, že si pořídíte fotovoltaickou elektrárnu s akumulací, můžete na elektřině dokonce i vydělat – to, co nespotřebujete, prodáte svému dodavateli elektřiny.
- Investujete do svého prakticky bezúdržbového zařízení a zhodnocujete svou nemovitost do budoucna. Např. pokud se rozhodnete dům prodat, tak nižší energetická závislost jistě potenciální zájemce potěší.
Vše si dobře promyslete předem
Abyste opravdu využili veškerý potenciál fotovoltaiky, je dobré vzít v úvahu tyto parametry:
- Fotovoltaiku musíte opravdu využívat. Nedává úplně smysl ji pořídit na rekreační objekt, kam několikrát za měsíc jezdíte jen na víkendy. Odborníci se shodují, že vaše spotřeba elektřiny by měla být nad 2 MWh ročně, aby se investice do solární elektrárny vyplatila.
- Zajistěte vhodnou plochu na umístění panelů – orientace a sklon panelů zásadně ovlivňují výkon elektrárny. Nejlepší je panely umístit na část střechy, která je orientována na jih, v ideálním případě se vyplatí orientovat panely na vícero světových stran. V našich podmínkách je optimální šikmá střecha se sklonem okolo 35 stupňů a orientovaná na jih. Popř. sedlová střecha orientovaný na východ a západ.
- Počasí a klimatické podmínky také výrazně ovlivňují výkon a celkovou dlouhodobou výrobu. Nejvíce elektřiny samozřejmě vyrobíte během slunečného dne. Při hustém dešti nebo sněžení prakticky žádnou elektřinu nevyrobíte. V dlouhodobém horizontu proto myslete i na to, kolik máte v místě svého domova slunečních dní v roce.
- Budete muset pravděpodobně trochu změnit své návyky – všechny elektrospotřebiče byste měli ideálně co nejvíce využívat v době, kdy elektrárna vyrábí co nejvíce energie. Pokud nemáte dostatečnou kapacitu bateriového úložiště.
S projektem a následnou realizací vám s nadšením pomůže tým firmy MyVolt. Každý dům bude mít jiná kritéria a parametry, které se musí zohlednit. Technické šetření a konzultace je u nás zdarma. Vyškolený technik přijede k vám domů a na základě vašich potřeb a technické stránky domu vypracuje optimální řešení, rozpočet a podklady k dotaci. Veškerou administraci ohledně žádosti o státní dotaci a připojení k distribuční soustavě vám také zařídíme.