Logo společnosti MyVolt

Fotovoltaiku nepřipojí do sítě všude

Distribuční soustava

Fotovoltaických elektráren na domech v Česku poslední dobou přibývá takovým tempem, že některé z nich už distributoři nejsou schopni zapojit do sítě, aniž by neohrozili dodávky energie v dané oblasti v běžném standardu. Tyto domácnosti nemohou přebytky vyrobené energie, které generuje více nebo méně každá fotovoltaická elektrárna, prodávat. Buď je distributoři odmítají zcela nebo připojení probíhá pomalu a postupně.

Domácnosti zcela racionálně kalkuluji při budování fotovoltaiky s prodejem přebytků a příjmem, který z toho plyne. Prodej přebytků za tržní výkupní cenu navíc ulehčuje i novela energetického zákona, která vyšla 23.1.2023 ve Sbírce zákonů ČR pod č. 19/2023 Sb.

Fakt je ten, že elektrická distribuční soustava ČR není technicky připravena na tak rychlý nárůst připojovaných fotovoltaik. Každá fotovoltaika vygeneruje energii, přebytky, které domácnost nedokáže v daném čase využít. Jde většinou o situaci, kdy domácnost má pokrytou momentální spotřebu a baterie jsou plně nabité – např. v době letní dovolené. Distribuční soustava musí umět s touto „přebytečnou“ energií pracovat. Provozovatelům distribuční soustavy tak nezbývá nic jiného než tyto požadavky regulovat. To reálně znamená v některých oblastech začít omezovat připojení lokálních fotovoltaik do sítě.

Můžeme si způsobit až blackout

Celorepublikově se sice zatím nejedná o velký problém, ale pokud se fotovoltaika nebude regulovat, můžeme si sami způsobit problémy v podobě stále častějších výpadků energie. Z tohoto pohledu je nejvíce „postižen“ Jihomoravský kraj od Brna na jih. Distributor EG.D. zde lidem nedává smlouvy o připojení a tyto domácnosti nemohou přebytky prodávat. V tomto regionu sledujeme výstavbu fotovoltaik, které si domácnosti a firmy staví nejen na pokrytí své spotřeby, ale i prodej energie. A zejména záměr prodávat energii může představovat do budoucna zásadní problém.

Zde musíme apelovat na solidaritu s ostatními. Pokud si soused v ulici postaví 50kWp fotovoltaiku, tak se může stát, že distributor už nikoho dalšího prostě nepřipojí. Navíc pokud bude fotovoltaika vyrábět nadměrně, tak ji distribuce i tak může od sítě odpojit. Tyto větší instalace zejména mezi 20 a 50 kWp mohou do budoucna znamenat z pohledu připojitelnosti do distribuční soustavy problém. Může se stát, že třeba jen 1-2 lidé v oblasti postaví takto velkou fotovoltaiku a nikdo další se už nepřipojí. Dnes funguje systém připojování způsobem „kdo dříve přijde, ten se dříve připojí“. Proto, pokud fotovoltaiku reálně zvažujete, tak doporučuji neváhat příliš dlouho. Může se jednoduše stát, že už nebude moc nad čím přemýšlet.

A nejde jen o Jižní Moravu. Místní potíže s připojením do distribuční sítě občas eviduje i např. ČEZ. Na hladině nízkého napětí jde zatím o minimum – desítky – případů nebo lokalit, kdy žadatele termínově omezí. Pokud distributor nemá v daném místě dostatečnou kapacitu pro připojení výrobny, tak většinou navrhuje etapovité připojení výrobny k distribuční soustavě. Co to znamená? V první etapě distributor může povolit připojení fotovoltaiky bez přetoků do soustavy. Ve druhé etapě následně povolí i přetoky do distribuční soustavy. Druhá etapa může trvat více než rok a váže se na úpravu distribuční soustavy, tedy posílení vývodu nebo rekonstrukce vedení.

Čekání na elektroměr

Součástí připojení je i výměna elektroměru, který dodává přímo distributor – nikoli firma dodávající fotovoltaiku. Ačkoli se distributoři snaží instalovat elektroměry do přibližně 30 dnů, tak dnes se už vyskytují případy, kdy lidé dostanou informaci, že k výměně dojde za 9 měsíců. Prostě při takto velkém počtu připojovaných fotovoltaik je reálné očekávat nedostatek kapacit a elektroměrů. A bez výměny elektroměru nelze doporučit pouštět přetoky do sítě. Jednak distributoři udělují vysoké pokuty, pokud to zjistí, ale také dnešní běžný elektroměr přetoky nerozpozná. Pozná pouze, že jím prochází energie, ale nikoli jakým směrem. Proto takový přetok dodaný do sítě uvidíte ve Vašem ročním zúčtování jako odebranou energii.

Podrobnější informace nám pomohou připravit pro vás přesnější nabídku. Například nám umožní lépe spočítat budoucí produkci vůči fotovoltaické elektrárny, určit maximální výkon s ohledem na vaši střechu nebo lépe predikovat spotřebu vaši domácnosti.

Mám podrobnější informace
1Kontaktní informace
2Upřesnění poptávky

Stránku pro vás připravujeme

Dní
Hodin
Minut
Vteřin

Již brzy se můžete těšit na první realistickou fotovoltaickou kalkulačku, která počítá předpokládanou spotřebu každou hodinu 365 dní v roce.

Střídač
Baterie

Garance dotace

Garantujeme získání maximální dotace dle podmínek programu Nová zelená úsporám až do výše 301.000 Kč. Veškerou administrativu zařídíme za vás.

Financování FVE

Pomůžeme vám získat financování na vaši novou fotovoltaiku až do výše 100% u některé z českých bank nebo stavebních spořitelen.

Naší doménou jsou fotovoltaiky – nikoli poskytování úvěrů. Proto hledáme variantu nejvýhodnější pro vás.

Esteticka

Naše fotovoltaické panely jsou nejen účinné, ale i estetické. Mají černý rám, který na střeše působí elegantně. Také pro kabely vedoucí ze střechy, najdeme nejvhodnější trasu tak, aby nejen bylo vše funkční, ale i aby nebylo nic vidět. 

Nulová administrativa

Pořízení a připojení fotovoltaiky znamená i nezbytně nutnou administrativu. Se vším vám poradíme a zařídíme tak, abyste se o nic nemuseli starat. Stačí nám od vás plná moc na konkrétní úkony.

Technologie do 2 týdnů

Instalaci panelů na střechu, natažení kabeláže a prvotní elektrikářské zapojení dokážeme realizovat do 2 týdnů.  Vše po dohodě s vámi tak, aby vám to maximálně vyhovovalo.

Vysvětlíme a poradíme

Prakticky vám vysvětlíme vše na co se k fotovoltaice zeptáte, řekneme sami vše, co byste měli vědět a navrhneme řešení, které bude nejvýhodnější pro vás – z pohledu např. výše dotace, spotřeby, ale i třeba budoucí ekonomiku.

Elektrorevize

Na celou instalaci provedeme elektrorevizi. Jednak pro váš klid, budete mít jistotu, že je vše správně a bezpečně zapojené, ale i pro případné budoucí pojištění fotovoltaiky nebo celé nemovitosti.  

Pojištění

Pomůžeme vám získat výhodné pojištění buď na samotnou fotovoltaiku nebo na celou nemovitost, u které je fotovoltaika namontována. Naše specialistka spolupracujeme s předními a spolehlivým českými společnostmi.

Jsme pojištěni

Instalace fotovoltaiky je spojena s řadou rizik – může např. prasknout taška na vaší střeše, atd. Jsme proto pojištěni do výše 15.000.000 Kč a adekvátní pojištěni vyžadujeme i od našich dodavatelů. Nemusíte se ničeho obávat.

Celá ČR

Je úplně jedno, kde se vaše nemovitost nachází. Fotovoltaiku vám naistalujeme kdekoli v ČR – doslova.

Střechám rozumíme

Náš tým instalující fotovoltaické panely na střechy má dostatečné zkušenosti, aby je dokázali nainstalovat na jakoukoli vhodnou střechu. A pokud vaše střecha vhodná není, tak vás na to upozorníme, abyy se předešlo škodám na nemovitosti.

Certifikovaní elektrikáři

Naši elektrikáři mají kvalifikaci na zapojování fotovoltaických elektráren i na úpravy odběrných míst pro případy, kdy odběrné místo neplní podmínky (starší instalace) distribuční společnosti pro zapojení fotovoltaiky do distribuční sítě.