Fotovoltaických elektráren na domech v Česku poslední dobou přibývá takovým tempem, že některé z nich už distributoři nejsou schopni zapojit do sítě, aniž by neohrozili dodávky energie v dané oblasti v běžném standardu. Tyto domácnosti nemohou přebytky vyrobené energie, které generuje více nebo méně každá fotovoltaická elektrárna, prodávat. Buď je distributoři odmítají zcela nebo připojení probíhá pomalu a postupně.
Domácnosti zcela racionálně kalkuluji při budování fotovoltaiky s prodejem přebytků a příjmem, který z toho plyne. Prodej přebytků za tržní výkupní cenu navíc ulehčuje i novela energetického zákona, která vyšla 23.1.2023 ve Sbírce zákonů ČR pod č. 19/2023 Sb.
Fakt je ten, že elektrická distribuční soustava ČR není technicky připravena na tak rychlý nárůst připojovaných fotovoltaik. Každá fotovoltaika vygeneruje energii, přebytky, které domácnost nedokáže v daném čase využít. Jde většinou o situaci, kdy domácnost má pokrytou momentální spotřebu a baterie jsou plně nabité – např. v době letní dovolené. Distribuční soustava musí umět s touto „přebytečnou“ energií pracovat. Provozovatelům distribuční soustavy tak nezbývá nic jiného než tyto požadavky regulovat. To reálně znamená v některých oblastech začít omezovat připojení lokálních fotovoltaik do sítě.
Můžeme si způsobit až blackout
Celorepublikově se sice zatím nejedná o velký problém, ale pokud se fotovoltaika nebude regulovat, můžeme si sami způsobit problémy v podobě stále častějších výpadků energie. Z tohoto pohledu je nejvíce „postižen“ Jihomoravský kraj od Brna na jih. Distributor EG.D. zde lidem nedává smlouvy o připojení a tyto domácnosti nemohou přebytky prodávat. V tomto regionu sledujeme výstavbu fotovoltaik, které si domácnosti a firmy staví nejen na pokrytí své spotřeby, ale i prodej energie. A zejména záměr prodávat energii může představovat do budoucna zásadní problém.
Zde musíme apelovat na solidaritu s ostatními. Pokud si soused v ulici postaví 50kWp fotovoltaiku, tak se může stát, že distributor už nikoho dalšího prostě nepřipojí. Navíc pokud bude fotovoltaika vyrábět nadměrně, tak ji distribuce i tak může od sítě odpojit. Tyto větší instalace zejména mezi 20 a 50 kWp mohou do budoucna znamenat z pohledu připojitelnosti do distribuční soustavy problém. Může se stát, že třeba jen 1-2 lidé v oblasti postaví takto velkou fotovoltaiku a nikdo další se už nepřipojí. Dnes funguje systém připojování způsobem „kdo dříve přijde, ten se dříve připojí“. Proto, pokud fotovoltaiku reálně zvažujete, tak doporučuji neváhat příliš dlouho. Může se jednoduše stát, že už nebude moc nad čím přemýšlet.
A nejde jen o Jižní Moravu. Místní potíže s připojením do distribuční sítě občas eviduje i např. ČEZ. Na hladině nízkého napětí jde zatím o minimum – desítky – případů nebo lokalit, kdy žadatele termínově omezí. Pokud distributor nemá v daném místě dostatečnou kapacitu pro připojení výrobny, tak většinou navrhuje etapovité připojení výrobny k distribuční soustavě. Co to znamená? V první etapě distributor může povolit připojení fotovoltaiky bez přetoků do soustavy. Ve druhé etapě následně povolí i přetoky do distribuční soustavy. Druhá etapa může trvat více než rok a váže se na úpravu distribuční soustavy, tedy posílení vývodu nebo rekonstrukce vedení.
Čekání na elektroměr
Součástí připojení je i výměna elektroměru, který dodává přímo distributor – nikoli firma dodávající fotovoltaiku. Ačkoli se distributoři snaží instalovat elektroměry do přibližně 30 dnů, tak dnes se už vyskytují případy, kdy lidé dostanou informaci, že k výměně dojde za 9 měsíců. Prostě při takto velkém počtu připojovaných fotovoltaik je reálné očekávat nedostatek kapacit a elektroměrů. A bez výměny elektroměru nelze doporučit pouštět přetoky do sítě. Jednak distributoři udělují vysoké pokuty, pokud to zjistí, ale také dnešní běžný elektroměr přetoky nerozpozná. Pozná pouze, že jím prochází energie, ale nikoli jakým směrem. Proto takový přetok dodaný do sítě uvidíte ve Vašem ročním zúčtování jako odebranou energii.